Detta är en kurs för dig som vill komma igång med Power BI och inga förkunskaper krävs. Vi börjar helt från början och går igenom hur tjänsten fungerar i sin helhet. Du lär dig att hämta, visualisera, transformera och göra rapporter. I tillägg får du kunskap om hur du delar data.
Lektionerna är pedagogiska och uppbyggda i kapitel. Här finner du olika videoklipp med efterföljande quiz. På så sätt får du möjlighet att i lugn och ro fördjupa och repetera dina övningar.
Det är Microsofts Business Intelligence tjänst och du kommer efter denna kurs veta hur man publicerar rapporter till webben och lära dig hur du enkelt kan dela rapporter med dina kollegor.
Du är nybörjare eller självlärd och vill lära dig funktionerna i Microsoft Power BI
Inga förkunskaper krävs
01 Kom igång
02 Hantera data
03 Mått
04 Anpassade kolumner
05 Power BI tjänsten
06 Quiz - Power BI
01 Kom igång
02 Hantera data
03 Mått
Kursen genomförs med två särskilt utbildade och av Försvarshögskolan licensierade handledare. Efter avslutad kurs får du en komplett dokumentation av utbildningen och ett utbildningsintyg. Försvarshögskolan äger och kvalitetssäkrar utbildningen kontinuerligt.
PRINCE2®(Projectsin Controlled Environments) är en metod för strukturerad projektledning för attsäkra ett framgångsrikt projektgenomförande. PRINCE2®-kursenpå denna sidan erbjuds i samarbete med Metier/ Affiliate of AXELOS Limited.PRINCE2® är ett registrerat varumärke som tillhör AXELOS Limited.
Kursen är certifierad genom standarden DNV-ST-0008 - Certified Learning Programmes. Det säkerställer att innehållet i kursen håller högsta kvalitet och är i linje med efterfrågan på marknaden. Kursen utvärderas och uppdateras regelbundet av Confex men kvalitetsgranskas även av DNV som ett oberoende certifieringsorgan. En dokumenterad trygghetsstämpel både för dig och för din arbetsgivare.
Denna kurs kan du antingen ta fysiskt i ett klassrum eller digitalt via Zoom/Teams. Du kan vara trygg på att kursens mål och innehåll alltid är det samma oavsett format.
Denna kurs kan du ta när och var du vill och helt i din egen takt. Våra förhandsinspelade kurser är flexibla och mycket pedagogiskt upplagda.
Denna kurs genomförs enbart digitalt. Våra halvdags-webinarier tar upp det viktigaste inom ett ämne för att ge dig ett stort kompetensutbyte på kort tid.
Denna kurs har ett 6 månaders kostnadsfritt abonnemang inkluderat i kursavgiften från att du anmäler dig till kursen. Du har därmed exklusiv tillgång till Sveriges första digitala lärportal för ledare – www.praktiskt-ledarskap-101.se
Om du ej önskar denna tilläggstjänst måste denna sägas upp 30 dagar innan den kostnadsfria perioden löper ut. Läs mer vad det innebär i våra Köpvillkor.
Lärportalen att-leda-andra-utan-att-vara-chef.se vänder sig till dig som leder andra utan att formellt vara chef. Fortsätt ditt lärande efter avslutad kurs och ta del av spännande innehåll som ger dig råd, vägledning och inspiration.
Denna kurs levereras och kvalitetssäkras av Learnesy i samarbete med Confex och Excelskolan